Aceasta biserica de lemn cu hramul Sf. Arh. Mihail din gradina Kinsky, in vecinatatea locului numit Petrin, a fost data spre folosire Bisericii ortodoxe din Cehia si Slovacia la inceputul anului 2008.

Biserica a fost construita in stilul numit bojkov cu elemente de baroc satesc in a doua jumatate a sec. al XVII -lea in comuna Velke Loucky de langa Mukacevo. Are lungimea de 14 m si altimea de cca. 8 m. Ca materialde constructie s-a folosit lemnul ales, tot din lemn fiind si cuiele si penele. Caracteristic stilului bojkov este impartirea navei in trei parti aproape patrate deasupra \carora se ridica cate o turla din barne. Cea mai inalta turla, de peste 17m inaltime, se inalta deasupra zonei destinate femeilor, numita in limbaj popular ,,babatai". Originea ortodoxa a bisericii este revelata de folosirea la decorarea turlelor si interiorului a culorilor alb, verde si rosu, care in interpretarea populara simbolizeaza virtutile crestinesti de baza: credinta, speranta si dragostea.

Biserica Sf. Arh. Mihail a fost complet demontata de doua ori si din nou ridicata. Prima oara in 1793, cand satenii din Velke Loucky au vandut biserica mai bogatei si mai marei comune Medvedovce. A doua ora in 1929, cand rutenii au daruit biserica orasului Praga, capitala statului din care faceau parte pe atunci, ca model tipic de arhitectura populara din Rutenia. Dupa dezasamblarea cu grija, biserica a fost transportata in patru vagoane de cale ferata adaptate special acestui scop. Toate costurile au fost suportate de Muzeul National cu sprijinul Ministerului Culturii si Culturalizarii al Republicii Cehoslovace.

Ceremonia predarii bisericii locuitorilor orasului Praga a avut loc la 10 septembrie 1929 in prezenta reprezentantilor capitalei, a guvernatorului Ruteniei si a satenilor din Medvedovce in pitoresti costume populare.

Biserica carpatica Sf. Arh. Mihail a devenit pentru mult timp componenta a colectiei departamentului etnografic al Muzeului National din Praga.

In urma reparatiilor necesare, este folosita de credinciosii ortodocsi si este accesibila tuturor celor interesati la cerere.

Biserica ortodoxa romaneasca Praga, Biserica romana Praga,Biserica romaneasca Praga,Biserica ortodoxa Praga, Parohia romana Praga, Biserica Praga